Az előző részben (Hormonrendszer, hormonegyensúly) az agyalapi mirigyről volt szó, mint nagyfőnökről. Vegyük sorra az általa irányított belső elválasztású, vagyis hormontermelő szerveket, elsőként a pajzsmirigyet.
Hogyan épül fel a pajzsmirigy működése?
A pajzsmirigy két lebenyből álló mirigyszerv, amit egy vékony híd köt össze. A gége és a légcső határán helyezkedik el a nyakon, közvetlenül a pajzsporc (ádámcsutka) alatt. Ennyi elég is az anatómiából. Még lehetne írni, hogy milyen típusú sejtekből épül fel és azok hogyan rendeződnek el. Ez ugyancsak érdekes, bár szerintem a hormonhatás izgalmasabb téma. Akkor térjünk is a „hatóanyagra”.
A pajzsmirigy hatóanyagai – Tiroid hormonok (T4, T3)
A tiroid hormonoknak nevezzük a pajzsmirigy által előállított hormonokat. Ez közül egyik a tiroxin vagy röviden T4 (tetrajód-tironin), a másik a T3 (trijód-tiranin).
A tiroid hormonoknak nevezzük a pajzsmirigy által előállított hormonokat. Ez közül egyik a tiroxin vagy röviden T4 (tetrajód-tironin), a másik a T3 (trijód-tiranin). A T4 hormon előanyaga a T3-nak, ami a biológiailag aktív forma, vagyis a T3 tudja kifejteni az erősebb pajzsmirigy hormonhatást. A pajzsmirigy normál esetben a tiroxinból (T4) termel jelentősen többet, ami egy szállító fehérjéhez kötődik és a célsejtnél alakul át aktív formává (T3). Az aktív formává alakulást egy enzim segíti azáltal, hogy leválaszt belőle egy jódot.
T4 + enzim -> T3
T3 és T4 hormonok hatása a szervezetre
Az egész szervezetre hatnak azáltal, hogy
- növelik az oxigén felvételét
- növelik a szívverés sebességét
- segítik a szervezet érzékenységét a katekolaminokkal (adrenalin, noradrenalin) szemben, ami az előző két pontból is látszik
- növelik a mitokondriumok aktivitását, ez egy sejtszervecske, ami a sejt energiatermeléséért felelős
- növelik az anyagcsere sebességét, következésképpen nő az étvágy, a táplálékok felszívódása és a bélmozgások
- fokozzák a glükóz felszívódását, de a szőlőcukor képződést és lebontást is megnövelik
- a zsírsavak lebontására is serkentőleg hatnak
- a magzat és a gyermekek fejlődésében is kulcsszerepük van a növekedési hormonnal együtt. Szükségesek az agy normális fejlődéséhez.
- felnőttkorban befolyásolják a nemi működéseket (libidót, menstruációs ciklust), az agyműködést és az alvást is.
Egy kis kitérő – follikuláris és parafollikuláris sejtek
Szövettanilag a pajzsmirigyben két sejttípust különböztettük meg, amik hormonokat termelnek. A follikuláris sejtek termelik a tiroid hormonokat (T4, T3). A másik sejttípus a parafollikuláris, ők a kalcitonint termelik.
A kálcitonin hormon szabályozza a kálciumháztartást, vagyis segíti a kálcium beépülését a csontokba. Ez utóbbi sejtekre nincs hatása a hipófízisnek (agyalapi mirigy), mert a véren keresztül érzékeli a változásokat, és annak függvényében működik.
follikuláris sejtek -> tiroid hormonok (T4, T3)parafollikuláris sejtek -> kalcitonin hormon
Természetesen, ami felborulhat, az fel is borul, így a pajzsmirigynek is lehetnek betegségei. Mik lehetnek azok? Alul- illetve túlműködés. Ezek tünetei természetesen a pajzsmirigy hormonok hatásával kapcsolatosak, melyeket a következő cikkben részletezek.
Jó olvasást!
Visszakövetések: A pajzsmirigy betegségei - 4diet - Gellén-Kiss Szilvi dietetikus