Tombol a nyár! Ilyenkor vágyunk egy kis frissítőre, ami lehűt és feltölt energiával. Erre találták ki a smoothie-t és a turmixot, esetleg a shake-et.
Először is tegyük tisztába ezeket a fogalmakat, melyeket gyakran, kissé helytelenül egymás szinonimáikét is használnak. Habár kicsit összemosódtak a határok, nem ez a lényeg, hanem az, hogy finomak, és ha okosan használjuk az alapanyagokat, egészségesek, igazi vitaminbombák.
Szóval akkor kezdjük!
Turmix
Rövid lesz és velős: Gyümölcsök és valamilyen tej vagy tejtermék turmixgépben való összemixelése.
Pl. banánturmix: 2 érett banánt (karikázva) és 4 dl tejet turmixgéppel dolgozzuk el. Ha nem elég érett a banán, egy kis édesítővel vagy mézzel ízesíthetjük. Hosszú poharakba töltjük, és már fogyaszthatjuk is.
Smoothie
Gyümölcsökből és zöldségekből kevés víz vagy gyümölcslé hozzáadásával készülő ital, amit eredetileg fagyasztott alapanyagokból vagy jégkockával készítettek, botmixerrel vagy aprítógéppel (blender – ez egy nagy teljesítményű gép, ami könnyen megbirkózik a fagyasztott gyümölccsel és zöldséggel, illetve a jéggel).
A legfőbb különbség a turmixhoz képest a tejtermék hiánya. Ezért tejallergiások és vegák is fogyaszthatják.
Mielőtt mindenki elszaladna egy műszaki áruházba egy ilyen gépért, ha van otthon turmixgép vagy botmixer, azzal is el lehet kezdeni a smoothie-k gyártását. Ha minden alapanyagot jól lehűtünk, már sokat tettük a hűsítő jellegért. Egy másik lehetőség, ha csak egy alapanyagot teszünk bele fagyasztva, természetesen apróra legyen darabolva a fagyasztott hozzávaló (pl. bogyós gyümölcsök).
Ez csak pár ötlet azért, hogy ne menjen el a kedvünk a smoothie-któl, ha nincsen blender-ünk, mert egy ilyen gép ára 6 számjegynél kezdődik.
Pl. zöld smoothie: egy zöld alma (héjával) szeletelve, fél csésze spenót (lehet fagyasztott is), egy kis gyömbér feldarabolva. Az egészet összemixeljük és már fogyaszthatjuk is.
Nagyon sok smoothie recept van fent a neten és könyvet is írtak a témában. Szerintem a legegyszerűbb, ha benézünk a hűtőbe, ami kedvünkre való alapanyag, beletesszük a gépbe, gyorsan összemixeljük és élvezzük a gyümölcsök és zöldségek ízét.
Az ízek orgiáját lehet fokozni fűszerekkel pl.: gyömbér, fahéj, bazsalikom, menta. Mivel a legtöbb fűszer egyben gyógynövény is, még ezzel is fokozhatjuk a hatást. A smoothie-nál csak a képzeletünk szabhat határt. Használjuk a fantáziánkat és ihlet merítéshez olvasgassunk recepteket.
Smoothie bowl
Magokkal és zabpehellyel is kiegészíthetjük kedvenc smoothie-nkat, így egy tízórainak vagy uzsonnának is beillik.
Ezzel el is jutottunk a smoothie-k továbbfejlesztéséhez, a smoothie bowl-hoz. Ez egy olyan sűrű smoothie, amit már csak kanállal lehet enni. Ebben szinte mindig van valamilyen mag, pl. olajos magvak, chia mag, zabpehely, granola.
Természetesen a smoothie nem helyettesítheti a nyers gyümölcs és zöldség fogyasztást, csak színesítheti a mindennapi ételeinket.
Shake
A végére hagytam a shake-et. Az eredeti shake fagylalt és tej összerázva. Hazájában, az Egyesült Államokban elkezdték gyümölcsökkel dúsítani ezt a finomságot, így elvékonyodott a határ a turmix és a shake között. Mivel fagylalttal készül, a ritkán fogyasztandó kategóriába kell sorolni.
Ha kedvet kaptál egy finom és egészséges smoothie-hoz, ne habozz! Kapd elő a gépet és mehet a „mindent bele” projekt. Ne felejts el egészben is friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani! Mindenkinek kívánok egy vitaminbomba smoothie-t a medence mellé. Még akkor is, ha csak egy felfújható medence .