Ha meghalljuk azt, hogy mellékvese, vajon mi jut eszünkbe? Lehet, hogy semmi, esetleg a stressz vagy az adrenalin. Itt már kapirgáljuk egy kicsit a felszínt. Akkor vizsgáljuk meg, mi is ez a szervünk és melyek a mellékvese hormonjai!
A mellékvese (glandula suprarenalis), mint a neve is mutatja, a vese közelében helyezkedik el. Pontosabban a vese tetején található az azt körülvevő zsírszövetbe ágyazva. Anatómiai ábrákon úgy néz ki, mintha egy kis süveget húztak volna a vesék fejére😊. Páros szerv, hasonlóan a vesékhez. Piramis alakja van, keresztmetszetét nézve egy velő- és egy kéregállományra osztható. A két állomány különböző hormonokat termel. A kéregállomány tovább osztható három részre, amik más-más hormonokat termelnek.
Haladjunk kívülről befelé a rétegek között!
A mellékvesekéreg legkülső része termeli ezeket a szteroid hormonokat (mineralokortikoidokat). Az aldoszteron testünk só- és vízháztartás szabályozásában játszik szerepet, mégpedig úgy, hogy hatására a vese kanyarulatos csatornáiban fokozódik a Na+ ion és a Cl¯ visszaszívás. Ezáltal növekszik a szervezet víztartalma.
A kortizolnak, ami a kéreg középső rétegében termelődik, sokrétű feladata van a szervezetben:
Lényegében segíti a szervezetnek a stresszre adott válaszát.
A mellékvesekéreg harmadik rétege a nemi hormonokat, például a dehidroepiandroszteront termeli, ami a perifériás szövetekben alakul át aktív hormonná, általában tesztoszteronná, de ritkán ösztrogénné is. Mint neve is mutatja (andro-) ez a hormon inkább a férfias jellegeket szabályozza, mint a:
Most már „átrágtuk” magunkat a kérgen, akkor jöjjön a mellékvesevelő!
A velőállomány termeli a noradrenalint, ami egy enzim hatására továbbalakul adrenalinná. Ez az átalakulás csak a korábban már áttekintett kortizol (glükokortikoidok) jelenlétében tud végbemenni.
NORADRENALIN + ENZIM (kortizol jenlét) → ADRENALIN
Az adrenalint szokták stresszhormonnak is hívni, a szervezet vészreakciójának egyik közvetítő anyaga. Hatására indulnak be a fenti folyamatok. A stresszreakciót Selye János írta le. Önmagában a stressz egy természetes válasz a minket ért hatásokra, viszont ha ezek a hatások tartósan fennállnak, az a szervezet kimerüléséhez vezet.
Jövő héten folytatjuk a mellékvese betegségeivel!