A belső elválasztású mirigyek működési zavarai az alul- illetve túlműködés lehet. A mellékvese betegségeinél sincs ez másként, nézzük is mik ezek.
Az aldoszteron, vagyis a testünk só- és vízháztartás szabályozásában szerepet játszó szteroid hormon túltermelését jelenti. Általában daganat okozza.
Kezelése általában műtéti.
A kortizol, vagyis a szervezetnek a stresszre adott válaszát segítő hormon túltermelése a mellékvesekéregben. Okozhatja daganat vagy autoimmun folyamat.
Kezelése itt is műtéti vagy a szteroid bioszintézisét gátló szerek alkalmazása.
Mindkét esetben fontos, hogy bizonyos ásványi anyagokat (elektrolitok) pótolj, illetve csökkents. Tehát a nátrium bevitelt csökkenteni kell, a káliumot pedig növelni kell. A nátriumszegénységet a sózás minimalizálásával érheted el. A napi sóbevitel 5 g alatt maradjon. Káliumot hüvelyesekkel, zöldségekkel, gombákkal, gyümölcsökkel és sótlan olajos magvakkal tudod bevinni.
A Cushing szindrómánál fontos még, hogy a megváltozott anyagcsere miatt koleszterinszegény és egyszerű cukroktól mentes legyen az étrend. Lassan felszívódó szénhidrátokat és rostokat tartalmazzanak az ételek.
Lényege, hogy a mellékvesekéreg elégtelenül működik, így a kortizol aldoszteron és az androgén hormonok termelése csökken. Oka legtöbbször daganat vagy autoimmun folyamat.
Kezelése általában gyógyszeres hormonpótlás.
Az étrendnek igazodni kell a tápláltsági állapothoz, de általánosan elmondható, hogy energiabőnek kell lennie a diétának. Az előzőekhez képest itt pont a nátriumot kell pótolni és a kálium bevitelt csökkenteni. Itt az étrend gerincét a tejtermékek és a gabonafélék adják. Természetesen ilyenkor is fogyassz zöldséget és gyümölcsöt, csak mértékkel.
Remélem tisztázódott benned néhány dolog és már jobban érted tested működését.